Ви тут:  Головна Події ПЕДАГОГИ ФАКУЛЬТЕТУ: Тренінг від професора Раїси Шулигіної «Толерантність як ціннісна основа професійної діяльності сучасного педагога»

ПЕДАГОГИ ФАКУЛЬТЕТУ: Тренінг від професора Раїси Шулигіної «Толерантність як ціннісна основа професійної діяльності сучасного педагога»

 

Одним з компонентів знакового заходу – засідання Ради стейкхолдерів спеціальності 012 Дошкільна освіта стало ексклюзивне проведення кандидаткою педагогічних наук, професоркою Раїсою Шулигіною тренінгу на тему «Толерантність як ціннісна основа професійної діяльності сучасного педагога», активними учасниками якого стали представники академічної спільноти, директори, педагоги, методисти, вихователі закладів дошкільної освіти різної форми власності.

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1Шулигіна тренінг 12.02.2025 1

 

Гаслом тренінгу символічно став вислів німецького ученого і публіциста Георга Ліхтенберга: «Привчи свій розум до сумніву, а серце до терпимості!»

 

Толерантність є важливим компонентом життєвої й професійної позиції зрілої та психічно здорової особистості, яка має свої цінності, інтереси і готової, за потребою, їх захищати, але одночасно з повагою ставитися до позицій і цінностей інших людей.

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1

 

Для успішного формування толерантних установок на рівні особистості педагога-професіонала в умовах сьогоденного неспокою, важливим є не тільки передача знань про культурну приналежність, розвиток абстрактного, логічного мислення, емоційний інтелект тощо, а й практичне опрацьовування питань, пов’язаних з прагненням кожної особистості до самореалізації, рефлексії власного життєвого і професійного шляху.

 

Основна мета і завдання тренінгу – формування уявлення про толерантність як універсальний принцип життя людини; сприяння підвищенню мотивації учасників заходу до саморозвитку та професійного зростання; підвищення загального психологічного комфорту й ефективної міжособистісної взаємодії.

 

Мотивуючий початок зустрічі – «Сердечко толерантності» сприяв активізації аудиторії присутніх до виконання вправи щодо ознаки толерантності, які для кожного учасника має свій сенс.

 

Інформаційне повідомлення «Що таке толерантність?» представлено ведучою тренінгу через роздуми філософів про визнання толерантності загальною цінністю й компонентом миру та розуміння між релігіями, народами й різними соціальними групами. В цьому контексті доречно прозвучали слова Вольтера: «Ваша думка для мене глибоко ворожа, але за ваше право її висловити я ладен віддати своє життя»послідовного критика фанатизму й захисника толерантності.

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1

 

Використання техніки «Ланцюг толерантності» довів, що незалежно від ставлення і почуттів до людини, зокрема незнайомої, слід поважати її та бути людяним. Саме таке поводження і дії можуть робити дива. Дійсно, це спричинило неймовірне емоційне піднесення у всіх учасників тренінгу. Це прийняття й правильне розуміння різноманіття форм самовираження й способів прояву людської індивідуальності. Доказом того є думка Григорія Сковороди: «Толерантність – це мистецтво жити з іншими людьми та іншими ідеями».

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1

 

Тренеркою було проведено з учасниками заходу ще кілька цікавих вправ:

  • «Сніжинка» – продемонструвала своєрідні особливості кожного учасника та підкреслили їх неповторність (паперові витинанки є наочним підтвердженням). Якщо подивитися результат одне одного, то ми побачимо, що відрізняємося за певними ознаками. У кожного є щось своє, не схоже на іншого;
  • вправа-демонстрація «Вплив слова і вчинку на психологічний стан людини» сприяла більш глибокому розумінню сили слова і дії на емоційний та психологічний стан людини – переживання, сумніви, роздратування, стреси тощо, це нагадування про толерантне поводження, позитивну взаємодію та спілкування в колективі. Наочний приклад впливу образливих, необдуманих меседжів, адресованих іншій людині);
  • «Зім’ятий папір» – вправа, яка довела, що неймовірні зусилля для виправлення своїх помилок у сприйнятті інших не проходять безслідно. Учасники спробували дати відповідь на питання: Як легко можна забути образи або вчинки кривдника? Чи можуть безслідно пройти приниження?

Відповіді на ці запитання учасники також почули в китайській притчі «Гарна сім’я», яку прочитано ведучою тренінгу під спокійну музику. Усі учасники утвердилися в думці, що лише повага одне до одного, терпимість, дотримання паритету в прийнятті рішень, сприятимуть становленню справжнього сучасного педагога, гаслом якого має бути Любов, Терпіння і Прощення.

 

Наприкінці зустрічі запропонований тренеркою формат «Салют толерантності» повернув учасників до сердечок з написами ознак толерантності та сформульованих питань для осмислення: Чи залишилась ця ознака непохитною після нашої зустрічі? Можливо щось змінилось? Чи дійсно ТОЛЕРАНТНІСТЬ – є цінністю для професійної діяльності сучасного педагога?

 

Отже, «тренерський кейс» вправ, завдань, застосованих активних та інтерактивних методів роботи з аудиторією професоркою Раїсою Шулигіною довів учасників тренінгу до усвідомлення, що:

  • часто нетолерантне ставлення до кого-небудь спровоковане відсутністю інформації. Перш ніж почати не сприймати, ненавидіти, потрібно спробувати дізнатися більше, ближче і розібратися в питанні;
  • толерантність – це про повагу, прийняття і розуміння, про любов, терпіння і прощення;
  • бути толерантним означає бути сильним і, найголовніше, людяним.

Закінчити доречно словами німецького поета Й. Гете: «Перед великим розумом я схиляю голову, перед великим серцем я стаю на коліна».

 

Щира вдячність всім активним учасникам, гостям, випускникам спеціальності «Дошкільна освіта» за плідну взаємодію та позитивну атмосферу!

 

Нових звершень, творчих злетів і перемог!

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1

 

Шулигіна тренінг 12.02.2025 1Шулигіна тренінг 12.02.2025 1