Лідерство воєнного часу: участь Педагогічного факультету УДУ імені Михайла Драгоманова у Міжнародному конгресі з готовності людського ресурсу до кризових ситуацій та військових викликів
9 грудня 2024 року у Києві відбувся Міжнародний конгрес «Готовність HR до кризових ситуацій та військових викликів: проблеми, досвід, перспективи». Ця масштабна й значуща подія об’єднала представників оборонних структур, міжнародних організацій, дипломатів, урядовців, науковців, освітян та громадських діячів України, Ізраїлю, Америки, Німеччини, Італії, Іспанії, Польщі для обговорення важливих питань захисту і підготовки людського ресурсу до непередбачуваних випробувань у тяжких умовах війни.
Організатор Конгресу – НГО «Міжнародний Альянс готовності HR»/International Alliance for HR Readiness (IAHRR). Захід відкрила генеральна директорка IAHRR Ірина Тарасова, наголосивши на важливості міжнародної співпраці у сфері безпеки та управління людським капіталом. Серед керівників організації виступили:
- Віктор Назаров, директор з розвитку та стратегічного аналізу IAHRR, генерал-майор у відставці;
- Володимир Коваль, директор з інновацій IAHRR, генерал-майор запасу;
- Пабло Хіль, регіональний директор IAHRR в Іспанії.
Із вітальним словом звернувся до всіх присутніх Заступник Міністра оборони України, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник та наголосив на пріоритетних напрямах роботи міністерства, викликах перед цивільними та військовими, важливості подальшого розвитку лідерства, турботи про ментальне здоров’я та навчання військових на всіх рівнях.
Серед ключових спікерів – представники Міністерства оборони, дипломатичних установ України, міжнародні експерти та українські парламентарі. Дипломатичні представники України за кордоном, зокрема Євген Корнійчук (посол України в Ізраїлі), Марек Герасимюк (перший радник посольства Польщі в Україні) та Юрій Никитюк (генконсул України в Мюнхені), підкреслили значення міжнародного співробітництва в умовах війни. Народні депутати України також акцентували увагу на важливості підготовки військових кадрів та цивільного захисту, зазначивши ключові виклики та першочергові завдання.
Український державний університет імені Михайла Драгоманова виступив партнером заходу та активним учасником пленарного засідання Конгресу. Адже наш ректор академік Віктор Андрущенко приділяє значну увагу підтримці військових, учасників бойових дій та їхніх родин. Серед різноманітних ініціатив університету — організація численних благодійних акцій та ярмарків для підтримки ЗСУ із активною участю студентської молоді, проведення психологічних тренінгів, волонтерських проєктів, створення соціальних програм підтримки студентів-військовослужбовців та ветеранів, зокрема регулярно проводиться практична підготовка керівного складу сил цивільного захисту університету до реалізації планів реагування на надзвичайні ситуації.
Одним із важливих кроків стало укладання договору про співпрацю між університетом і Міжнародним Альянсом готовності HR. У межах цієї співпраці Педагогічний факультет, під керівництвом декана професора Тараса Олефіренка, бере активну участь у реалізації спільних освітніх та наукових проєктів. З огляду на значну кількість завдань, пов’язаних із підтримкою військових та внутрішньо переміщених осіб, ректор університету направив представницьку делегацію Педагогічного факультету для участі в роботі конгресу. До складу делегації увійшли:
- Тарас Олефіренко, професор, декан Педагогічного факультету, керівник делегації;
- Олена Матвієнко, професор, заступниця декана з наукової роботи та міжнародного співробітництва, завідувачка кафедри початкової освіти та інноваційної педагогіки;
- Олександр Митник, професор, завідувач кафедри практичної психології;
- Світлана Кушнірук, професор, завідувачка кафедри педагогіки (онлайн-участь);
- Дар’я Губарєва, викладачка кафедри початкової освіти та інноваційної педагогіки.
«Лідерство воєнного часу: волонтерські ініціативи та соціальна відповідальність університету» — саме такою була тема доповіді, що презентував поважній аудиторії професор Тарас Олефіренко та продемонстрував зразок сучасного управлінського лідерства, заснованого на відповідальності, стратегічному мисленні та готовності діяти в умовах невизначеності.
У своєму змістовному виступі Тарас Олексійович представив шановним учасникам Конгресу модель взаємодії цивільних та військових, яка зосереджується на всебічній підготовці до захисту нашої Держави, та запропонував робочу систему підготовки/перепідготовки фахівців до обороноздатності Держави через впровадження: 1) курсів для солдатсько-сержантського складу; 2) курсів для пререпідготовки військових з вищою освітою для викладання курсу Базової військової підготовки; 3) спеціалізації з готовності до військових викликів для спеціальності «Психологія»; 4) освітньої програми (шкільний вчитель) бакалаврського та магістерського рівня Захист України.
Професор Тарас Олефіренко підкреслив важливість освітніх установ у розбудові стійкого громадянського суспільства. Декан зазначив, що університет виконує не лише освітню, а й соціальну місію, сприяючи формуванню відповідальних лідерів. Поділився досвідом реалізації соціально-гуманітарних проєктів університету, спрямованих на підтримку військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб та сімей, які постраждали внаслідок війни, зокрема завдяки діяльності Центру психологічної підтримки, створеного в 2014 році. Для забезпечення якісної психологічної допомоги на факультеті обладнано два спеціалізовані кабінети – для індивідуальних консультацій та групової роботи. Кожен кабінет оснащений сучасним професійним інструментарієм для ефективної психологічної роботи. З жовтня 2022 року проводяться курси «Психологічна допомога при переживанні травматичного досвіду» для психологів, вчителів ЗЗСО та всіх охочих.
У ході свого виступу Тарас Олексійович подякував пані Ірині Тарасовій, генеральній директорці Міжнародного альянсу готовності людського ресурсу до військових викликів, за налагодження та розвиток потужної співпраці, що відкриває нові можливості для професійного розвитку наших студентів, збагачує їхній практичний досвід та сприяє активному залученню до волонтерської діяльності. Декан відзначив, що результатом цієї співпраці є впровадження з 1 лютого 2024 року в межах професійної підготовки магістрів спеціальності «Психологія» нової спеціалізації, спрямованої на формування готовності психологів до військових викликів. Ця спеціалізація має на меті підготовку висококваліфікованих військових і цивільних психологів, здатних працювати в умовах війни та кризових ситуацій, зокрема в напрямках військової психології, кризового консультування, розвитку лідерських якостей та стресостійкості.
На базі Педагогічного факультету передбачено створення короткострокових курсів для діючих військовослужбовців солдатсько-сержантського складу, спрямованих на розвиток їхніх компетентностей у сфері психологічної самодопомоги та підтримки товаришів по службі, лідерства. Ба більше, фахівці нашого факультету активно працюють над розробленням та запровадженням системи тренінгів/курсів перепідготовки для військових з вищою освітою та ветеранів війни – для викладання курсу Базової військової підготовки.
З 2025 року Педагогічний факультет УДУ імені Михайла Драгоманова запускає інноваційну магістерську програму «Захист України. Освітнє лідерство». Ця унікальна програма об'єднує три ключові напрямки: педагогічний, військово-захисний та управлінський. Випускники цієї магістерської програми з числа військових зможуть працювати в школах, університетах, Міністерстві оборони, органах місцевого самоврядування, науково-дослідних установах, компаніях оборонної сфери та освітніх організаціях з національно-патріотичного виховання.
У підсумку своєї доповіді декан наголосив на важливості єдності та спільної мети для досягнення високих результатів і підкреслив, що внесок кожного є значущим на шляху до спільної ПЕРЕМОГИ, як це щодня демонструє команда УДУ імені Михайла Драгоманова та упевнено продовжує виконувати свою роль в умовах війни, забезпечуючи якісну освіту, психологічну підтримку та лідерство!
Отже, Конгрес став важливою платформою для обміну досвідом та налагодження всебічної, зокрема й міжнародної співпраці. Пропозиції учасників увійдуть до резолюції конгресу, яка міститиме рекомендації для державних структур, освітніх закладів та громадських організацій щодо посилення гуманітарної та соціальної підтримки під час воєнних викликів.
Педагогічний факультет УДУ імені Михайла Драгоманова і надалі планує розвивати освітні та волонтерські ініціативи, спрямовані на зміцнення національної безпеки та підтримку суспільства у складних умовах сьогодення.
Допис про проведення Конгресу на сторінці НГО «Міжнародний Альянс готовності HR»/International Alliance for HR Readiness у Facebook