Конкурс есе першокурсників, які побували на екскурсії в музеї Сковороди в Переяславі: «Що мене найбільше вразило в музеї Г.С. Сковороди в Переяславі?»
До 300-річя з дня народження Григорія Савича Сковороди студенти першого курсу педагогічного факультету (члени гуртка «Оберіг» – керівник професор Г.В. Семеренко), які 30 вересня разом з нашим ректором академіком Віктором Петровичем Андрущенком, деканом факультету професором Тарасом Олексійовичем Олефіренком, заступниками декана професорами Оленою Валеріївною Матвієнко, Іриною Миколаївною Шапошніковою та викладачами факультету й університету відвідали музей Григорія Сковороди в Переяславі, підготували есе на тему: «Що мене найбільше вразило в музеї Григорія Сковороди в Переяславі?».
Михайло Васильченко для ознайомлення з музеєм скористався матеріалами, викладеними на офіційному сайті музею. Цей матеріал друкуємо як рекламний для тих, хто ще не був у музеї Григорія Савича Сковороди.
Решта есе – враження студентів від побаченого і пережитого протягом кількох годин, проведених у класах, де працював великий мислитель і педагог.
Васильченко Михайло – 12 ПН
Музей Григорія Сковороди в Переяславі
Григорій Савич Сковорода є видатним українським філософом, поетом, просвітителем, педагогом, байкарем. Без перебільшення можна сказати, що Г. С. Сковорода є однією з найвидатніших постатей в українському культурному і літературному житті ХVIII ст.
Зважаючи на внесок Г. С. Сковороди у розвиток української науки, культури та літератури, в Україні йому зведено багато пам’ятників, відкрито музеїв. Найбільш відомим є Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди, що знаходиться на Харківщині в селі Сковородинівка, де Сковорода провів останні роки свого життя. Сьогодні, на превеликий жаль, приміщення цього музею повністю зруйноване прямим влучанням російської ракети.
Однак, незважаючи на це, російським загарбникам не вдасться зруйнувати пам'ять про Г. С. Сковороду. На Київщині, у місті Переяславі, є ще один музей, присвячений життю та творчості відомого поета і філософа. Це Меморіальний музей Г. С. Сковороди. Цей музей дозволяє дізнатись більше про життя і творчість Г. С. Сковороди під час його перебування на Переяславщині. Адже Г. С. Сковорода протягом 1754-1759 рр. жив у цьому районі, в селі Коврай, у місцевого поміщика С. Томари, в якого працював домашнім вчителем його сина Василя. Тут ним було написано досить багато праць, зокрема, більшу частину віршів, що увійшли до збірки «Сад божественних пісень».
Меморіальний музей Г. С. Сковороди розташовується у будівлі колишнього Переяславського колегіуму, де Григорій Савич Сковорода у 1750-1751 рр. читав лекції з поетики. Переяславський колегіум, який було відкрито у жовтні 1738 р., на той час в Україні був визначним центром освіти. Наприкінці ХVІІІ ст. Переяславський колегіум було перетворено на духовну семінарію. Зараз у його приміщенні, яке є пам’яткою архітектури середини ХVІІІ ст., розміщено музей Г. С. Сковороди, який відкрили в 1972 р. в честь 250-річчя народження відомого українського філософа. Цікаво, що вулицю на якій знаходиться музей, також названо в його честь.
В експозиції Меморіального музею Г. С. Сковороди розміщені різні матеріали, що розповідають відвідувачам про святкування ювілейних дат життя Г. С. Сковороди, тут широко представлені зразки витворів народного мистецтва, графіки, картини, літографії, які відображають творчість і життя митця. Зберігся і унікальний портрет Г. С. Сковороди авторства невідомого художника кінця XVIII ст., різноманітні українські народні музичні інструменти, на яких умів грати митець: скрипка, сопілка, бандура, цимбали, цитра, ліра.
Зважаючи на те, що Г. С. Сковорода протягом п’яти років працював домашнім учителем у сім’ї місцевого поміщика, то в музеї можна побачити старовинні меблі XVIII ст. з маєтку цього поміщика, які використовував філософ: лампа-торшер, крісла, диван, стіл, картина художника XVIII ст. «Ярмарок».
У приміщені колишнього вестибюля колегіуму відтворено автентичну обстановку кімнати, в якій жив Г. С. Сковорода. В кутку кімнати можна побачити ліжко, в якому спав Сковорода, яке накрите домотканим ліжником, шкіряну подушку та килимок. Навпроти дверей розмістилося його робоче місце: секретер та стілець. На секретері стоїть глобус, підсвічник, рукописи творів Г.С. Сковороди, серед яких чільне місце займає знаменита сатирична пісня поета «Всякому городу нрав і права», написана ним на Переяславщині. На лавці, яка застелена домотканим рушником, можна побачити простий посуд селян того часу: мідний кухоль, глиняні й дерев’яні миски, сільницю.
Також у первісному вигляді в музеї відтворено приміщення класу, в якому Г.С. Сковорода викладав поетику: класна дошка, столи та лавки, на яких сиділи слухачі, ікони «Матір Божа», «Бог Саваоф», «Коронування Діви Марії» на стіні, вішалка зі студентським одягом біля дверей, книги на столах. У вітринах експозиції розміщена Лютеранська Біблія (1755 р.), Єлизаветинська Біблія часів Сковороди (1766 р.), напрестольні Євангелія XVII-XIX ст. Заключним акордом експозиції цього класу є скульптура самого Г. С. Сковороди, який, начебто живий, сидить за вчительською кафедрою (її автором є І. Кавалерідзе).
Один із розділів експозиції музею присвячений періоду перебування Г. С. Сковороди за кордоном (1745-1750 рр.). Г. С. Сковорода ще студентом у складі Токайської місії, яку очолював генерал-майор Ф. Вишневський, відвідав Угорщину. Експозиція включає карту Угорщини XVIII ст., стародруки XVII– XVIII ст., тогочасні панорамні види угорських міст Шарошпатока, Токаю, Кросно, фото меморіальної дошки про перебування Г. С. Сковороди в місті Токаї.
В експозиції музею також представлені авторські роботи опішнянських гончарів з Полтавщини. Це керамічний посуд, малюнки якої ілюструють різні сюжети з байок поета. Також в експозиції знаходяться твори поета, перекладені різними мовами народів світу. Образ Г. Сковороди приваблює як народних майстрів, так і професійних митців. Із творів сучасної доби в музеї представлені скульптурні портрети Г. С. Сковороди авторства І. Кавалерідзе, Г. Кальченко, декоративні розписи народної художниці з Переяславщини Марії Буряк («Сковорода серед селян», «Мудрець і природа», «Біля училища», «Орел і сорока»).
Список літератури
Офіційний сайт Меморіального музею Г. С. Сковороди. URL: http://perejaslav.org.ua/places/muzey-skovorodi-kolegium.html
Ірина Павлюк, 12 ПН
Що мене найбільше вразило в Меморіальному музеї Г.С.Сковороди?
Григорій Савич Сковорода – один з найвидатніших українських митців, філософів, педагогів. Тому, коли з'явилася можливість відвідати меморіальний музей Г.С.Сковороди в Переяславі, я без зволікань вирушила дізнаватися про нові факти та цікаві подробиці з життя Сковороди.
Перше, що для мене стало цікавим, як виглядав сам музей. Незважаючи на його відносно невелику площу, кожен куточок був частинкою цілою історії, що плавно перетікали одна в одну, захоплювали глядача, давали можливість поринути в минуле. Тогочасні музичні інструменти, такі, як скрипка, сопілка, бандура, цимбали, ліра, символізували багатогранність митця не тільки в музичній сфері, але й в професійних спрямуваннях. А приміщення, в якому були розміщенні лави, столи для студентів, за вчительським столом сидить штучно виготовлена фігура Сковороди! Складалося таке враження, ніби за одну мить вона оживе й розпочнеться заняття.
Друге, що захопило мене, – це історія про роботу Григорія Савича в колегіумі. На той час використовувалися авторитарні методи викладання, застосовували навіть фізичну силу у вигляді покарання за запізнення або за непокірність, але Сковорода відрізнявся своїми прогресивними та гуманістичними поглядами на педагогічну діяльність, через що він отримував осуд зі сторони колег. Це вказує на те, що Григорій Сковорода думав поза часом. Ділом і словом він був попереду своїх сучасників, а його твори й досі знаходять відгук у серцях людей.
Я вважаю, що поїздка в Меморіальний музей Г.С. Сковороди - неоціненний досвід. Після його відвідання відчуваєш у собі внутрішню енергію , бажання творити та пізнавати нове, розвиватись, надихнувшись постаттю митця. Думаю, що неодмінно відвідаю його повторно, щоб знову поринути в минуле, набратись нових думок та відповідей на професійні питання.
Різанова Анастасія, 12 ПН
Нещодавно я разом зі студентами та викладачами нашого факультету відвідала чудове місто Переяслав. Під час екскурсії ми завітали до меморіального музею Григорія Сковороди. Він розташований в будинку колишнього колегіуму, де читав лекції видатний філософ і педагог Григорій Савич Сковорода.
У музеї досить багато експонатів, які мене зацікавили, але найбільше мене вразила кімната, яка відтворювала тогочасну обстановку класу, в якому викладав Григорій Савич. Коли нам запропонували присісти на лави, в мене було відчуття, неначе я й справді знаходжуся на лекції. Це відчуття підсилювала скульптура Григорія Сковороди, яка була встановлена так, наче він справжній сидить за вчительським столом і от-от почне читати лекцію.
Також мені дуже сподобалися керамічні фігурки, які відображали героїв байок Григорія Савича, та українські народні інструменти, на яких він умів грати.
Відвідавши музей Григорія Сковороди, я відчула атмосферу його життя. Було дуже цікаво побачити різні експонати, портрети, скульптури та відреставровані приміщення, в яких колись побував такий видатний філософ та поет.
Ібішова Емілія, 12 ПН
Що мене найбільше вразило в музеї Григорія Сковороди в Переяславі?
30 вересня, ми, велика драгоманівська сім’я, разом з ректором університету академіком Віктором Петровичем Андрущенком, деканом нашого факультету професором Тарасом Олексійовичем Олефіренком, з багатьма викладачами та студентами, їздили до Переяслава. Ми відвідали меморіальний музей Григорія Сковороди. Я була настільки вражена красою цього музею і життям Сковороди, що мені здається, це неможливо передати словами.
Як ми знаємо, 3 грудня 2022 року виповнюється 300 років від дня народження Григорія Сковороди – видатного українського поета, музиканта, філософа та педагога. І на честь цього свята хочу написати, що мене найбільше вразило у меморіальному музеї Григорія Сковороди, а також, як він став для мене прикладом справжнього педагога, який прагне навчити дітей і з розумінням ставиться до них.
По-перше, мене здивувала кількість інструментів, якими досконало володів митець. Це і скрипка, і ліра, і бандура, і сопілка, і цимбали. І всі ці музичні інструменти представлені в експозиції. Також у цьому музеї я побачила вірш Григорія Сковороди, присвячений учневі Василеві Томарі. У нас навіть була можливість прочитати цей вірш, і сказати чесно, він просочений любов’ю педагога до учня. Рядки, які доторкнулися до струн моєї душі: «Науки і всякої праці берись, не цурайся, і не з наймення лише, будь ділами Василь». Григорій Сковорода був неймовірно талановитою людиною, яка все своє життя прагнула удосконалювати себе та інших.
По-друге, у меморіальному музеї були представленні його книжки, які просто зачарували всіх, так і хотілося доторкнутися до них і відчути атмосферу минулого. Там були представлені картини, на яких був зображений Сковорода і багато інших. На них дивишся, і можеш зрозуміти, якою він був людиною, яких принципів дотримувався і які труднощі траплялися на його шляху. Але що мене найбільше вразило, так це те, як він вважав правильним вихованням дітей. Це не бити їх, не залякувати, не примушувати до чогось, а звертати увагу на їхні нахили. На жаль, його не підтримували в цьому, але це не змусило його відступити від своїх принців. Також Григорій Сковорода майже ніколи не приймав дорогі подарунки від інших, бо розумів, що потім людина може попросити щось від нього. А ще його називають мандрівним філософом, бо він ніколи не затримувався надовго в якомусь місці.
Отже, Григорій Сковорода був неймовірно талановитою людиною, яку досі пам’ятають і поважають. Я зачарована ним, і для мене він приклад справжнього педагога, людини, яка стоїть на своєму, маючи свої принципи, і не підкоряється іншим.
Рижкова Маргарита, 13 ПН
Що мене найбільше вразило в музеї Григорія Савича Сковороди в Переяславі?
Григорій Сковорода – це український філософ, якого досі вітають із днем народження. Філософ, вчення якого про любов, свободу і життя зберігає актуальність через багато століть після його смерті. Сковорода є єдиним європейським філософом, який доводив вірність власного бачення світу всім своїм життям.
Разом з моїми однокурсниками я відвідала меморіальний музей Григорія Сковороди, що розташований у Переяславі. Нам запропонували цікаву екскурсію, що справді захопила мене, адже я отримала величезну кількість інформації, якої до тих пір не знала. Тож можна сміливо сказати, що ми доторкнулися до минулого та побачили історію життя унікального творця.
Тож хочу розповісти вам про цей музей.
У вестибюлі представлені меблі 18 століття: крісло, годинник, стіл, а також шафа, де знаходяться стародавні книги. Уявіть собі, що в музеї зберігається Біблія 1766 року.
В музеї багато робіт художників, на яких, в основному, зображений портрет Г. Сковороди. Саме тут знаходиться перлина музею – найдавніший його портрет, який є та експонується в Україні. Жоден інший музей не має оригіналу його портрета кінця XVIII століття.
На особливу увагу заслуговують музичні інструменти, якими поет володів досконало: ліра, бандура, скрипка та інші.
А в одному із приміщень музею навіть обладнана кімната під «ті часи». Це святе поетичне місце, де читав свої лекції з поетики український філософ. Кімната нагадує клас із столами та лавами, класною дошкою та іконами на стінах. Студенти нашого факультету мали змогу відчути себе учнями Сковороди. Ми сиділи за лавами та уважно слухали екскурсовода, яка розповідала нам про всі таємниці проведення занять.
Також неперевершеною є бібліотека колегіуму, в якій часто працював знаменитий філософ. В антикварних шафах зберігається понад 10 тисяч томів літератури 18-19 століть.
Отже, Григорій Сковорода – це неймовірна людина, народний мислитель і справжній просвітитель, який все своє життя присвятив високим цілям пробудження народу. Я дуже щаслива, що дізналася про його життя трохи більше.
Онашко Ольга, 13 ПН група
Що мене найбільше вразило у музеї Григорія Сковороди?
30 вересня 2022 року ми відвідали музей Григорія Савича Сковороди у Переяславі. Коли ми зайшли в музей, мене вразила творча атмосфера, яка тут панує. У центрі залу знаходиться скульптура Г.С. Сковороди у вигляді мандрівника з палицею, яка зроблена з воску. У музеї представлені музичні інструменти, на яких він любив грати. Це все українські народні інструменти, такі, як бандура, скрипка, сопілка та ін.
Давайте згадаємо, хто такий Григорій Сковорода? В першу чергу – це письменник, філософ, учитель та гуманіст. Народився він на Полтавщині, у сім'ї малоземельного козака. Його всі любили за те, що він був завжди чесним і доброзичливим.
Коли ми потрапили в одну із кімнат, там було багато його книжок, де були написані його найвідоміші твори, у яких Сковорода оспівував працьовитих людей, їх прагнення до щасливого життя. Він висміював панів, які знущались над народом. Найвищою його цінністю була воля людини. Сковорода вважав: «І тільки тоді народ може бути щасливим, коли він вільний». У музеї ми бачили, як в одній із кімнат відтворена обстановка класу. Це класна дошка, столи і лави, на стіні ікони. За вчительською кафедрою сидить, наче живий, Григорій Сковорода. Автором скульптури є І. Кавалерідзе. Складється враження, що Григорій Савич зараз розпочне лекцію для своїх учнів. На стінах широко представлені картини, які відображають його життя та творчість. У цьому музеї поринаєш у минуле, яке передано з великою любов'ю до нашого видатного мислителя, з любов'ю до України, яку він ні на яку іншу державу проміняти не хотів.
Відвідавши музей я була в захваті від побаченого. Дякую організаторам цієї незабутньої екскурсії!
Ухаль Євгенія, 12 ПН
Що мене найбільше вразило в музеї Григорія Сковороди в Переяславі?
Григорій Сковорода – легендарна особистість. Талановита ще з дитинства людина, яка стала прикладом для багатьох. Багато про життя та творчність першого українського філософа я дізналась в меморіальному музеї Г.С. Сковороди в Переяславі.
Перше, на що я звернула увагу, переступивши поріг музею, – це велика кількість книг, що на перший погляд нагадувало навіть бібліотеку. Екскурсію проводила дуже мила пані, яка розповіла нам про кожну деталь музею. Наприклад, майже всі книги, які знаходяться там – оригінали. Я навіть уявити не могла, що побачу на власні очі письмо Григорія Сковороди.
Поет і філософ був талановитий майже в усьому, в музиці також. В експозиції музею представлені народні музичні інструменти – бандура, сопілка, скрипка, цимбали і ліра.
Кожна кімната музею, вражала неповторністю експонатів. Все ж я можу виділити відтворення обстановки класу поетики: лави, столи, дошка й ікони. Особливої атмосфери надає скульптура самого Григорія Сковороди, який, наче живий, сидить за вчительським столом.
У кутку вестибюля була кімната вчителя. Перше, що впало в очі, був глобус, який був на столі, чомусь саме на нього я звернула увагу.
Звісно ж, я звертала увагу на картини,які написані в різних стилях, вони повністю відображали життя філософа. Особливо мені запам’яталась картина козака, що добре відображала дух українського народу.
Є деталь, яка мене дуже вразила, – це стіл, виконаний в дуже цікавій техніці. Кришка столу покрита більше ніж 9 тисячами маленьких дерев’яних щіпок.
Також у дворі музею є дві скульптури Григорія Сковороди. Ми просто не втримались, щоб не потиснути руку хоча б скульптурі людини, яка зробила великий внесок у культуру нашої держави.
У музеї почули дуже багато інформації, дякуючи чудовому екскурсоводу. Коли буду працювати в майбутньому учителем, на якого навчаюсь, обов’язково поведу туди своїх учнів.
Єфіменко Аліна, 12 пн
Що мене найбільше вразило в меморіальному музеї Григорія Сковороди в Переяславі?
Нещодавно я відвідала меморіальний музей Григорія Сковороди. Зі всіх експонатів мені найбільше сподобалися картини. Коли я бачу картину, то відчуваю і переживаю почуття, з яким її писали, напевно це смішно, але це є так. Там було дуже багато різних картин, маленькі, великі, середні, яскраві, тусклі, різноманітні.
Також мені дуже сподобалась імітація класу, в якому навчав Григорій Сковорода. Все виглядало так гарно, естетично, передавало настрій того часу. Повернемося до картин. Чесно кажучи, я настільки сильно зацікавилася ними, що навіть не чула, що саме розповідав екскурсовод. Яка саме запала мені до душі? Це був пейзаж, синє море, в якому були кораблі, чисте небо, осяяне світлом сонця, вона справді передавала той самий спокій, з яким писали цю картину.
Також не можу пропустити мебл,і які там знаходилися, вишукані, гарні та міцні. А ще, дуже багато книжок, різних, на різні теми, але їх ну прям дуже багато, хоча це не дивно. Я не дуже полюбляю книжки, але саме ці мені захотілося прочитати, а таке буває рідко. Якщо б мені запропонували туди поїхати ще, я б, навіть не задумуючись, погодилася.
Загалом, мені там сподобалося все, що є, абсолютно все. Думаю, що це дуже гарне місце для пізнання тогодення.
Кореневич Софія, 14 ПН
Що мене вразило в музеї Сковороди в Переяслові найбільше?
Вся подорож була настільки дивовижною, що я навіть не знаю, з чого почати опис. Отже, перше, про що я хочу почати свою розповідь, – це кімната, де Григорій Сковорода викладав свої дисципліни. Мені було дуже цікаво поринути в ту атмосферу, коли ти сидиш за тими партами, за якими сиділи учні Сковороди. Коли ми сиділи за партами, можна було спостерігати макет митця, було таке враження, ніби дійсно сидиш на уроці в школі, де викладає сам Григорій Савич. Також мені сподобався інтер’єр. Було дуже цікаво поринути в минуле і поспостерігати збоку за тим, яким все було раніше. Загалом з усієї екскурсії для себе я дізналася багато нового про Сковороду, наприклад, коли і за яких умов були написані ті чи інші картини, і багато чого іншого. Але все-таки, найцікавішим було просто подивитися, в якому середовищі працював митець.
Отже, підсумовуючи вищесказане, я можу сміливо сказати, що ця подорож була неймовірною.
Смирнова Ірина, 14 пн
Відвідування музею Григорія Сковороди в Переяславі. Мої враження
Нещодавно ми з моїми одногрупниками відвідали прекрасну історико-культурну пам’ятку Переяслава – музей видатного українського філософа, гуманіста і поета Григорія Савича Сковороди.
Експозицію музею розміщено у колишньому колегіумі, де Григорій Савич читав лекції з поетики. Саме цей процес і відтворено в одній із кімнат музею. У центрі залу, на фоні старовинних рушників, стоїть скульптура Г.С. Сковороди у вигляді мандрівника з палицею.
Музей наповнений експонатами з одягом мандрівного філософа. Це капелюх, сорочка, шаровари, капці та торбинка, яку він носив на плечах.
Також по всіх кімнатах височать картини із зображенням поета. Наприклад, на одній із них висвітлено, як Григорій Савич спілкується із знайомими дяками, а ті запрошують його на службу до Бога, тобто, також стати дяком.
Найбільше враження на мене справив клас поетики, де сконструйована постать Сковороди, що мало чим відрізняється від живої. Неймовірні почуття охоплюють, коли ти, як учень поета, сідаєш за парту, а перед тобою сидить, немов справжній, мудрий вчитель – Григорій Сковорода. У кімнаті присутня кафедра й крісло вчителя, класна дошка, а на столах – старовинні книги.
Загалом екскурсія справила на мене неймовірно приємне враження. Ми всі були захоплені історією життя Сковороди та відтвореними моментами його роботи та творчої діяльності. Ми багато дізналися нового та цікавого.
Щиро дякуємо організаторам екскурсії!