21 лютого 2023 року відзначаємо 23-у річницю Міжнародного дня рідної мови

 

Рідна мова, рідна культура єднають і захищають нашу духовність. А під час повномасштабної війни, яку розпочала росія проти України, українська мова є не лише ознакою національної ідентичності та громадянської позиції, а й інструментом боротьби з ворогом. Боронити свою країну від агресора можна не лише зброєю, а й словом.

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Напередодні свята студенти педагогічного факультету взяли участь у літературно-мистецькому заході «Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи» до Міжнародного дня рідної, що відбувся днями у Національному музеї літератури України за участю Ольги Дубчак, літературної редакторки, філологині, кандидатки наук, головної редакторки видавництва «Віхола», авторки книг «Чути українською» (2020), «Бачити українською» (2021), «Перемагати українською» (2022); Віри Топіхи, кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри педагогічної інноватики педагогічного факультету УДУ імені Михайла Драгоманова та композитора і виконавця Ігоря Якубовського.

 

Музей літератури України 17.02.23 01


Ольга Дубчак, авторка книжки «Перемагати українською» наголосила на тому, що воювати на мовному фронті так само важливо, як і на полі бою. А наша мова вміє давати відсіч ворогу і бути твердою крицею, однак для українського народу вона є передусім домом буття. Українська – це мова любові, ніжності й підтримки в тяжку мить. І саме зараз вона потрібна нам як ніколи. «Перемагати українською» – це також про плекання українського слова й прагнення берегти його попри все.

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Дякуємо нашим студентам Поліщук Вероніці (32пн), Глушко Богдані (1-А), Бойко Катерині (10 ом), Булишевій Юлії (12 пн), Дутовій Дар’ї (2-Б), Каленченко Наталі (2-Б), які по-особливому натхненно читали вірші Олександра Олеся, Ліни Костенко і власні твори про рідну мову. 

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Музей літератури України 17.02.23 01


Вдячні композитору й виконавцю Ігореві Якубовському за патріотичний і натхненний виступ.

 

Рідна мова – це душа народу, у ній закладена історія, традиції й досвід попередніх поколінь. І сьогодні українська мова стає популярною та престижною завдяки стійкості, сміливості й героїзму нашого народу.


Запрошуємо до перегляду відео↓ 

 

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Музей літератури України 17.02.23 01

 

Міжнародний день рідної мови або Міжнародний день материнської мови (англ. International Mother Language Day) запровадили 1999 року на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, а саме свято відзначають щороку 21 лютого. Встановленням цього дня міжнародна організація ЮНЕСКО хотіла привернути увагу світової спільноти до важливої ролі мови в розвитку освіти, культури, для консолідації суспільства.

 

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови». З метою захисту мов та задоволення мовних інтересів національних меншин Рада Європи розробила та прийняла Європейську Хартію регіональних мов або мов національних меншин, яка ратифікована Верховною Радою України 15 травня 2003 року.

 

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов і майже половина з них знаходиться під загрозою зникнення. Фахівці стверджують, що це трапляється тоді, коли більше 30% носіїв мови перестають користуватися нею з тієї чи іншої причини. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

 

Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані. Привернення уваги міжнародної спільноти до збереження багатомовності – важливий крок до визнання необхідності захистити розмаїття культур. Поширення мовних і культурних традицій в усьому світі є надзвичайно важливими, оскільки зміцнюють солідарність, взаєморозуміння, терпимість і діалог мешканців нашої планети.

 

Музей літератури України 17.02.23 01