Ви тут:  Головна Події Реалізація міжнародної співпраці та академічної мобільності на педагогічному факультеті: виступ декана на Вченій раді університету

Реалізація міжнародної співпраці та академічної мобільності на педагогічному факультеті: виступ декана на Вченій раді університету

 

25 січня 2024 року на засіданні Вченої ради Українського державного університету імені Михайла Драгоманова з доповіддю про реалізацію міжнародної співпраці та академічної мобільності на педагогічному факультеті виступив декан Тарас Олефіренко. Міжнародна співпраця є одним із пріоритетів розвитку УДУ імені Михайла Драгоманова – на цьому щорічно на початку навчального року наголошує наш ректор академік Віктор Андрущенко в своїх завданнях на поточний навчальний рік.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Міжнародна співпраця є невід’ємною складовою життя Педагогічного факультету та полягає у підготовці здобувачів вищої освіти до здійснення професійної діяльності на рівні світових стандартів. Така діяльність відбувається в рамках єдиного процесу інтеграції вищої школи України у світову систему вищої освіти. І для її реалізації команда Педагогічного факультету сформувала 7 основних завдань сфери міжнародної діяльності Педагогічного факультету, а саме: 1. Активізація роботи із пошуку закордонних ЗВО-партнерів для співпраці. 2. Розробка пропозицій на здобуття грантів і координація роботи в рамках міжнародних програм і проєктів. 3. Розвиток міжнародної академічної та наукової мобільності, участь у міжнародних освітній і наукових програмах, конференціях, семінарах, вебінарах. 4. Застосування досвіду провідних зарубіжних вузів в організації освітнього процесу на Педагогічному факультеті. 5. Визнання провідними університетами (установами) світу системи освіти, науки, досліджень українських учених шляхом адаптації наукових досліджень викладачів факультету до вимог міжнародних стандартів якості освіти. 6. Співпраця з міністерствами, відомствами, посольствами іноземних країн в Україні та іншими установами й організаціями з питань міжнародної діяльності. 7. Організаційне забезпечення прийому на навчання і кураторство іноземних студентів, магістрів, аспірантів.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

І. Активізація роботи із пошуку закордонних ЗВО-партнерів для співпраці

 

Ми встановили партнерство з закладами освіти та громадськими організаціями у Німеччині, Польщі, Норвегії, Чехії, Словаччині, Естонії. Співпрацюємо із закладами освіти не лише в Європі, а й в Сполучених Штатах Америки та країнах Азії, а це понад 10 договорів про міжнародне співробітництво.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

ІІ. Розробка пропозицій на здобуття грантів і координація роботи в рамках міжнародних програм і проєктів

 

З метою розробки пропозицій на здобуття грантів і координації роботи в рамках міжнародних програм і проєктів на Педагогічному факультеті була створена ініціативна група, до складу якої увійшли професорка Ганна Цвєткова, професорка Оксана Ступак, доцентка Дар’я Губарєва, аспірантка Оксана Цихмейструк. Очолила групу заступник декана з наукової роботи і міжнародних зв’язків – професор Олена Матвієнко, чия плідна і натхненна праця та високий рівень професіоналізму сприяють у вивченні нових горизонтів і можливостей для збагачення нашого університетського співтовариства. Щиро дякуємо Олені Валеріївні за вагому роль та великий внесок у підвищення статусу нашого факультету, сприяння науковим дослідженням та розвиток міжнародних зв'язків!

 

Незважаючи на складність та не завжди позитивний результат цієї командної роботи, за останні чотири роки наш факультет брав активну участь у спільних наукових та дослідницьких проєктах разом з інституціями-партнерами. Ці проєкти охоплюють широкий спектр тематик, від інновацій в освіті до застосування передових технологій у нашій галузі.

 

Важливу роль в інтенсифікації розповсюдження інформації про можливість участі в міжнародних програмах відіграє веб-сайт факультету. Сайт факультету (як центральний хаб) є не лише первинним каналом для отримання важливої інформації для студентів, викладачів та всієї факультетської (університетської) спільноти, а й важливою ланкою в розвитку глобальної освіти та міжнародного співробітництва, забезпечуючи максимальну прозорість та доступність.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Викладачі факультету взяли участь у роботі міжнародних проєктів:

  • 2020 – у 3-х міжнародних проєктах
  • 2021 – в 6-ти міжнародних проєктах
  • 2022 – в 7-ми міжнародних проєктах
  • 2023 – у 9-ти міжнародних проєктах

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

1. Кафедра початкової освіти та інноваційної педагогіки (завідувачка кафедри професорка Олена Матвієнко):

1.1. Міжнародний проєкт «Розвиток культури демократії в педагогічній освіті в Україні, Норвегії та Палестині» (CPEALT2017/10037) (2020-2021).

1.2. Міжнародний дослідницький проєкт «Навчання через гру в школі»: Австралійська рада наукових досліджень в галузі освіти (ACER) (2020-2021).

1.3. «Швейцарсько-український проєкт «Розвиток громадських компетентностей в Україні – DOCCU».

1.4. Проєкт «Фінська підтримка реформи української школи» («Навчаємось разом»), якій реалізується у межах реформи «Нова українська школа» (2021-2023).

1.5. Проєкт «Навчання через гру» The LEGO Foundation (2021-2024).

1.6. Проєкт за напрямом KA171 в рамках Програми Європейського Союзу Еразмус+ 2023 щодо дослідження дій у сфері порівняльної освіти (Австрія).

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

2. Кафедра практичної психології (завідувач кафедри професор Олександр Митник):

2.1. Проєкт «Вплив дистанційної форми навчання на ефективність освітнього процесу у закладах вищої освіти» (проєкт з Люблінським Католицьким університетом (Польща) (2022-2024).

 

3. Кафедра ЮНЕСКО з наукової освіти (завідувач кафедри професор Денис Свириденко):

3.1. У 2023 р. була інституційним координатором співпраці в рамках міжнародного проєкту Європейський Консорціум Інноваційних Університетів для України «Солідарні з Україною» (Польща).

3.2. Проєкт Модуль Жана Моне "Кращі практики ЄС у галузі STREAM освіти для майбутніх учителів" (Європейський союз 2022-2025).

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

4. Кафедра дошкільної освіти (завідувачка кафедри професорка Ганна Цвєткова):

4.1. Проєкт «Зміцнення потенціалу педагогічних університетів України» (2023 р., фінансований Чеською агенцією з розвитку).

 

5. Кафедра педагогіки (завідувачка кафедри професор Світлана Кушнірук):

5.1. Міжнародний інтегрований науковий проєкт «Освітня геронтологія» (Міжнародний Університет Флориди США (2018-2023 рр.).

5.2. Програма Еразмус+, «Ціннісно-орієнтований сталий розвиток освіти: уроки ЄС для України» (2021р.).

 

IІI. Розвиток міжнародної академічної та наукової мобільності, участь у міжнародних освітній і наукових програмах, конференціях, семінарах, вебінарах

 

Наші студенти та викладачі активно залучаються до програм міжнародного стажування, що сприяє обміну найкращими практиками та збагаченню не тільки нашого університетського досвіду, а й презентації наших кращих вітчизняних методик зарубіжним країнам. Студентська мобільність є важливою складовою інтернаціоналізації освітньо-професійних програм.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Академічна мобільність студентів:

2021-2022 – 6 студентів

2022-2023 – 8 студентів

2023- 2024 – 8 студентів

  • У 2021-2022 році на факультеті 6 студенток спеціальності «Дошкільна освіта» взяли участь у програмі студентської академічної мобільності (SAM Україна), що фінансується Європейським Союзом та реалізується Британською Радою (2021)
  • 2 студенти спеціальності «Образотворче мистецтво» навчалися на програмах міжнародної академічної мобільності в Естонській академії мистецтв.
  • 10 студентів  спеціальності «Початкова освіта» та «Дошкільна освіта»  у 2023 та 2024  році  взяли участь у програмі  студентської академічної мобільності навчання на природі (Університет Південно-Східної Норвегії).
  • 1 студентка спеціальності «Початкова освіта» бере участь у програмі студентської академічної мобільності (у Педагогічному університеті Верхньої Австрії).
  • 1 студентка кафедри педагогіки ‒ проходить стажування з розробки навчальних матеріалів для мікрокредитів (Лодзька політехніка)
  • 1 студентка кафедри педагогіки здійснювала навчання за обміном у міжнародній організації «Європейська академія освіти» (Нідерланди);
  • 1 студентка кафедри педагогіки подала заявку на участь у Латвійській літній школі.

 

Академічна мобільність викладачів:

2022 – 2 викладача

2023 – 7 викладачів

За 2022/23 рік за кордоном 7 викладачів пройшли стажування в таких країнах, як: Польща, Хорватія, Велика Британія.

 

Індивідуальні гранти/проєкти

Тільки професорка кафедри дошкільної освіти Оксана Ступак за 2021/23 рр. виграла 3 індивідуальні гранти в Німеччині та Чехії.

 

Також, буквально минулого місяця доценткою кафедри початкової освіти та інноваційної педагогіки Ольгою Лук’янченко було виграно наукове стажування у рамках проєкту «Музика в міжкультурній школі». Проєкт фінансується Ірландською дослідницькою Радою.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Участь викладачів та студентів у міжнародних виставках є важливим чинником у підвищенні престижу та визнання нашого університету у світовому освітньому просторі. Це створює позитивний імідж та відкриває нові можливості для міжнародної співпраці та академічної мобільності.

 

Колектив факультету пишається активною участю студентів та викладачів кафедри образотворчого мистецтва (завідувачка кафедри професорка Олена Шевнюк) у понад 12 міжнародних виставках та конкурсах. Старший викладач Володимир Труш презентував свої роботи в Туреччині та Німеччині.

 

Упродовж звітного періоду Факультет брав активну участь в організації та роботі міжнародних конференцій та круглих столах. Ми організували та взяли участь у наукових заходах, що сприяють обміну ідеями та досвідом між вітчизняними науковцями й освітянами та представниками наукової спільноти зарубіжжя. Викладачі та студенти ПФ взяли участь та були співорганізаторами у понад 100 заходів із міжнародною участю (у конференціях, форумах, вебінарах, круглих столах), серед них:

  • Міжнародний форум «Модернізація педагогічної освіти у глобальному вимірі безпеки соціально-турбулентного світу».
  • I Міжнародна науково-практична конференція «Початкова освіта сьогодення: проблеми та перспективи вирішення», Університет Григорія Сковороди.
  • Міжнародна науково-практична онлайн-конференція: «НАВЧАННЯ І ВИКЛАДАННЯ У БАГАТОМОВНОМУ СВІТІ».
  • Х Міжнародна науково-практична конференція «Теоретико-методологічні аспекти мистецької освіти: здобутки, проблеми та перспективи» (м.Умань)
  • Міжнародна онлайн-конференція «Професіоналізм педагога в умовах європейських цифрових інновацій» у межах реалізації проєкту програми Еrasmus+ Jean Monnet Module «Україна – ЄС: міжкультурна комунікація в освіті» (м.Слов’янськ– м. Дніпро).

 

IV. Застосування досвіду провідних зарубіжних вузів в організації освітнього процесу на Педагогічному факультеті

 

Запозичення досвіду провідних зарубіжних університетів є ефективним інструментом модернізації та підвищення якості освітнього процесу, а також розширення можливостей для навчання та наукового дослідження. Цей досвід сприяє підготовці висококваліфікованих фахівців та розвитку нашого університету у глобальному освітньому контексті.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Так ми намагаємося залучати передових іноземних науковців до освітнього процесу на факультеті, до прикладу:

  1. Організовано гостьову лекцію професора кафедри освітніх технологій д-ра Норма Фрізена Державного університету Бойсе (штат Айдахо, США)
  2. Організовано цикл гостьових лекцій «Вступу до логотерапії» доктора Шимона Кауена (Мельбурн, Австралія).
  3. Вебінари американського психіатра Нітіна Кулкарні, доктора філософії (психіатрія) (штат Техас, США)
  4. За ініціативи Інституту розвитку і терапії Sophia (Польща) академіком Тамарою Яценко у 2022-2023 р. було організовано та проведено серію онлайн-практикумів із глибинної психокорекції для студентів Педагогічного університету імені Комісії народної освіти в Кракові, Природно-Гуманітарного Університету в м. Седльце, Академії спеціальної педагогіки ім. Марії Гжегожевської у Варшаві, Інституту психології Люблинського католицького університету Іоанна Павла II.

 

Більше 40 викладачів нашого факультету підвищували свій професійний рівень, навчаючись як дистанційно, так і очно у закладах освіти Італії, Швеції, Нідерландів, Республіки Польща, Латвійської республіки, Хорватії, брали участь у вебінарах та проходили сертифіковані програми асоціацій та інституцій Німеччини, Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Бельгії, Словенії, Литви, Чехії.

 

V. Визнання провідними університетами (установами) світу системи освіти, науки, досліджень українських учених шляхом адаптації наукових досліджень викладачів факультету до вимог міжнародних стандартів якості освіти

 

За період 2020-2023 років нами проведено 13 міжнародних заходів (8 конференцій, 1 практичний онлайн-семінар, 3 форуми, 1 симпозіум).

 

Протягом останніх чотирьох років науковці нашого факультету видали 370 міжнародних наукових публікацій:

  • 96 статей, що входять в Scopus та Web of Scіence
  • 34 статті у розділах міжнародних колективних монографій
  • 62 статті, що входять до наукометричної бази даних Copernicus
  • 51 стаття у наукових виданнях, що входять до інших міжнародних наукометричних баз даних
  • понад 150 тез на міжнародних конференціях

 

VI. Співпраця з міністерствами, відомствами, посольствами іноземних країн в Україні та іншими установами й організаціями з питань міжнародної діяльності

Наші викладачі взяли участь у роботі таких міжнародних організацій:

  1. Національної комісії у справах ЮНЕСКО при МЗС України.
  2. Європейської громадсько-професійної організації «European Academy of Education» (м.Леусден, Нідерланди).
  3. Громадської спілки Американської психологічної асоціації.

 

Викладачі факультету є членами редколегій іноземного видання «Studia Warminskie» (індексується Web of Science).

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

VII. Організаційне забезпечення прийому на навчання і кураторство іноземних студентів, магістрів, аспірантів

 

Тішимося тим, що навчальними методиками нашого університету цікавляться, і охоче опановують студенти інших країн, дане завдання для нас є найболючішим, бо на нашій батьківщині триває жорстока війна.

 

На даний час на факультеті здобувають освіту 14 іноземних громадян за трьома рівнями, на сьогодні ми оцінюємо це як задовільно, і будемо намагатися покращити динаміку вступу іноземців на наші освітні програми.

 

Ми прагнемо продовжувати розбудову міжнародного співробітництва та розвивати наше партнерство для сприяння академічному росту та розвитку нашого університету. А надто в такий час, коли кожен крок дається не легко та має надзвичайно велике значення для зміцнення авторитету та конкурентоспроможності України на міжнародній арені. Так ми змінюємо нашу країну на краще, невеликими внесками, які у сукупності мають велике значення і вагу!

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

У підсумку свого виступу Тарас Олексійович висловив глибоку вдячність від усього колективу педагогічного факультету ректорові академіку Віктору Петровичу Андрущенку за чіткі завдання та всебічну підтримку в їх реалізації; проректору з міжнародних зв’язків Лавриненку Володимиру Григоровичу за зусилля у піднятті міжнародного іміджу університету та підвищення міжкультурного розуміння серед студентів та викладачів; відділу по роботі з іноземними студентами та міжнародному відділу за активну роль у створенні міжнародного середовища для здобувачів та освітян, яке сприяє обміну ідеями та культурному розмаїттю; куратору нашого факультету проректору з наукової роботи Торбіну Григорію Мирославовичу за пристрасність до розвитку дослідницької діяльності, відданість справі з вивчення та підтримки наукових ініціатив факультетського (та університетського) співтовариства.

 

«Дякуємо усім деканам/директорам і партнерам нашого факультету, які допомагають нам усім бути кращими та сильнішими. Ну і звісно, дякую всій команді Педагогічного факультету: моїм заступникам, завідувачам кафедр, викладачам разом із нашими студентами, яку я скромно називаю Dream Team! Україна понад усе! Українці варті найкращого!» – завершив свій виступ професор Тарас Олефіренко.

 

виступ декана на ВР 25.01.24

 

Заслухавши інформацію, Вчена рада університету ухвалила продовжити роботу на факультеті з укладання дієвих міжнародних угод, активізувати пошук ЗВО-партнерів у межах програм академічної мобільності як студентів, так і викладачів; запрошувати відомих міжнародних науковців до читання відкритих лекцій за профілем кафедр, продовжити практику подання заявок на участь у міжнародних грантах/проєктах та ін.

 

У ході засідання Вченої ради університету ректор Віктор Андрущенко вручив атестати доцента, а також грамоти викладачам університету. Вітаємо викладачів педагогічного факультету завідувачку кафедри педагогіки професора Світлану Кушнірук та старшого викладача кафедри образотворчого мистецтва Вікторію Карпенко із нагородженням Грамотами ректора УДУ імені Михайла Драгоманова.

 

 

виступ декана на ВР 25.01.24виступ декана на ВР 25.01.24