22 травня – день перепоховання Тараса Шевченка у Каневі
22 травня 1861 року відбулось перепоховання українського діяча, талановитого художника, видатного мислителя Тараса Григоровича Шевченка із Петербурга до Канева, на Чернечу гору. З тих пір ця дата вважається пам’ятною, адже поховали славетного українця згідно із його Заповітом. І сьогодні ми вшановуємо 159-ті роковини цієї події.
Шевченка можна впізнати з одного рядка. Його палке слово – справжнє. Його думка – пронизлива, виринає із свідомості, не лишає байдужими.
Ми журимося разом із тобою, Тарасе! Але віримо, що незважаючи на світові й політичні негаразди, ми зуміємо навчитися самі та навчимо нинішнє покоління, наших учнів, цінувати свободу розуму і його силу, шанувати традиції рідного народу і наважимося, нарешті, взяти відповідальність за своє життя і за власне майбутнє!
У цей день згадаємо, як проходив Тиждень Шевченка на Факультеті педагогіки і психології з 10 по 13 березня 2020 року.
За участі студентів усіх спеціальностей та учнів шкіл Києва 10 березня було проведено свято "На шляху до Тараса" під керівництвом викладачів кафедри української мови та методики навчання. Юні таланти декламували поезії Шевченка, співали пісні на слова його віршів, демонстрували сценки з життя Тараса. І це на фоні виставки Кобзарів видань різних періодів, репродукцій картин, газет, створених руками студентів. Гостями заходу були студенти і викладачі, керівництво факультету.
Почесним гостем цього свята був Василь Ілліч Федоришин, декан факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського, який представив слухачам живого Шевченка, веселого, талановитого, який любив людей, життя, не тільки прекрасно малював, але й гарно співав.
За проведення урочистого заходу висловлюємо вдячність учням Максимові і Софії Чабайовським, студентам Демидко Сябрині, Обухівській Мар’яні, Савелєвій Анні, Мудраку Андрієві, Чабалі Уляні, Черниш Ярославі та організаторам доцентам Марії Іванівні Чабайовській, Любові Петрівні Литвин, Вірі Андріївні Топісі.
11 березня студенти і викладачі факультету мали честь і задоволення бути слухачами лекції завідувача кафедри етики і естетики, доктора філософських наук, професора Тетяни Андрущенко на тему «Творча свобода художника Тараса Шевченка».
Відомий шевченкознавець, заслужений працівник культури України Тетяна Іванівна Андрущенко – авторка багатьох філософських і мистецтвознавчих праць – показала слухачам Кобзаря таким, яким він був за життя. Зосередила увагу на особливостях його творчості і показала генія як людину, наповнену світлом і внутрішньою свободою. Аудиторія змогла отримати чітке і несподівано свіже уявлення про Тараса Шевченка, про його індивідуальність художника, яка дорівнювала самому Мікеланджело. Презентація була побудована переважно на картинах і гравюрах, малюнках, ескізах, портретах Шевченка і переконала глядачів у тому, що художник, вочевидь, застосовував різну техніку відповідно до психології людини, чий портрет писав. Дякуємо Тетяні Іванівні за неймовірно цікаву презентацію про внутрішню свободу у творчості великого титана.