Ви тут:  Головна Факультет Структура Кафедри Кафедра практичної психології Оголошення та події кафедри Березневе засідання Вченої ради Педагогічного факультету

Березневе засідання Вченої ради Педагогічного факультету

 

1 березня 2023 року в аудиторії 10-4 гуманітарного корпусу УДУ імені Михайла Драгоманова було проведено засідання Вченої ради Педагогічного факультету у змішаному форматі з використанням онлайнової участі для осіб, які з поважних причин не змогли бути присутніми на зустрічі.

 

ВР ПФ УДУ 1.03.23

 

І.

Перше питання порядку денного засідання Вченої ради факультету було присвячене особливостям професійної підготовки практичного психолога як соціально успішного фахівця. Із доповіддю у супроводі презентації виступив перед аудиторією завідувач кафедри практичної психології професор Митник Олександр Якович. Олександр Якович зазначив, що на кафедрі практичної психології реалізується трирівнева структура (світоглядний, професійний та особистісний рівні) системи професійної підготовки практичного психолога як соціально успішного фахівця.

 

вр пф 1.03.23 1вр пф 1.03.23 1


Навчання здійснюється за чотирма освітніми програмами: освітньо-професійними програмами «Практична психологія» та «Психологія розвитку особистості» для ОР «бакалавр» (3,10; 2,10 р.н.); освітньо-професійною програмою «Практична психологія» (1,4 р.н.; 1р.10 міс.); освітньо-науковою програмою «Експериментальна практична психологія» (1р. 9 міс.) для ОР «магістр». Враховуючи пропозиції стейкхолдерів, названі освітні програми було доповнено певними компетентностями та програмними результатами навчання, які властиві соціально успішному фахівцю. Удосконалені освітні програми затверджено Вченою радою НПУ імені М.П. Драгоманова (пр.№13 від 30 червня 2022 р.). Програми виробничих психоконсультативної та психокорекційної практик для ОР «бакалавр» та виробничої науково-дослідницької практики для ОР «магістр» розширено певними техніками надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу, які перебувають у стані тривоги, паніки, стані посттравматичного стресового розладу, депресії, при наявних дисоціативних розладах (добровільна соціальна ізоляція, деперсоналізація, небажання розмовляти).З метою розвитку корекційно-відновлювальних умінь у студентів спеціальності «Психологія» педагогічного факультету вважаємо за доцільне розширити бази практик, залучивши до співпраці Київський міський центр соціальних служб, НДСЛ «Охматдит».

 

вр пф 1.03.23 1вр пф 1.03.23 1


Розроблено інформаційне забезпечення з кожної навчальної дисципліни та завантажено на платформі Moodle. Нині кожний викладач працює у дистанційному режимі на платформі Zoom, Googl Meet, проводить навчальні заняття згідно з розкладом на денній, заочній та заочно-дистанційній формах навчання, використовуються інтерактивні форми і методи навчання, які забезпечують, перш за все, професійний рівень підготовки практичного психолога як соціально успішного фахівця.

 

вр пф 1.03.23 1вр пф 1.03.23 1


Активно працює під керівництвом академіка НАПН України Яценко Тамари Семенівни Навчально-наукова лабораторія глибинної психокорекції. Тамара Семенівна проводить для студентів майстер-класи, тренінги, семінари, презентуючи метод активного соціально-психологічного пізнання, забезпечує особистісний рівень системи професійної підготовки практичного психолога як соціально успішного фахівця.

 

вр пф 1.03.23 1вр пф 1.03.23 1


З перших днів війни активізував свою роботу Центр психологічної допомоги Педагогічного факультету. Тепер це Психологічна служба педагогічного факультету (рішення Вченої ради НПУ ім. М.П. Драгоманова: протокол №4 від 27 жовтня 2022 р.). На волонтерських засадах працюють у тандемі фахівці-психологи кафедри практичної психології та студенти спеціальності «Психологія» у різних куточках України та допомагають у збереженні психічного здоров’я дітей і дорослих, постраждалих від активних бойових дій російських окупантів. На сайті факультету розміщено відео-матеріали консультацій, які провели доценти кафедри: Євтушенко І.В., Петрова А.С., Рашковська І.В., Томаржевська І.В. Здійснюють регулярну психологічну підтримку вчителів ЗЗСО засобами арттерапії проф. Митник О.Я., доц. Рашковська І.В., доц. Євтушенко І.В. За ініціативи доц. Зінько О.М. створено соціальний проєкт «Разом». З 28 лютого здійснюються щоденно в онлайн-форматі безкоштовні консультації 54-х груп психологічної підтримки «Разом». Залучено до цієї роботи і студентів-психологів.


За наукової, психолого-педагогічної підтримки викладачів кафедр практичної психології; педагогіки та методики початкового навчання здійснюється всеукраїнське експериментальне дослідження на тему: «Психолого-педагогічний супровід формування соціально успішної особистості учня початкової школи». Наукове керівництво здійснюють Митник О.Я., доктор педагог. н., професор та Панок В.Г., член-кореспондент НАПН України, доктор психол. н., професор.


З 2020 року за ініціативи кафедри практичної психології здійснюється підвищення кваліфікації педагогічних працівників ЗЗСО з проблем побудови безпечного освітнього середовища, профілактики емоційного вигорання вчителів, психолого-педагогічного забезпечення соціальної успішності учнів. У 2022 р. розроблено та реалізується на курсах підвищення кваліфікації психологів програма змістового модуля «Психологічна допомога особистості при переживанні травматичного досвіду» (автор: доц. Євтушенко І.В.)

 

ІІ.

У другому питанні засідання ознайомилися із презентацією роботи Наукового товариства студентів і аспірантів факультету та заслухали виступи доповідачів доцента кафедри початкової освіти Коханко Оксани Григорівни та голови студентського наукового товариства Золотаренко Тетяни Олександрівни «Про діяльність НТСА з розвитку наукової творчості студентів». З виступів дізналися про те, що у 2022 році розвиток студентської науково-дослідної діяльності залишався вагомим напрямком діяльності факультету.

 

Складна суспільна ситуація та війна у країні не завадили реалізувати більшість складових наукової роботи зі студентами на факультеті. У 2022 році на факультеті працювало 7 наукових гуртків та 60 проблемних груп, в яких взяли участь понад 534 здобувачі вищої освіти бакалаврського та магістерського рівні усіх спеціальностей.

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


Розвитком наукової творчості студентської молоді опікується НТСА Педагогічного факультету. Його діяльність сконцентрована на питаннях пропагування та організації наукових заходів серед студентської спільноти, на сайті Університету і Факультету, у соціальних мережах та каналах.

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


Студенти взяли участь у понад 55-ти наукових заходах. З них: у 5-ти наукових та творчих Конкурсах (I етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальностей: «Початкова освіта», «Дошкільна освіта» та «Образотворче мистецтво» та наукових галузей: «Освітні, педагогічні науки» та «Педагогічна та вікова психологія»; Міжнародний очно-дистанційний 2-туровий конкурс-фестиваль учнівської та студентської молоді «Створюй своє майбутнє зараз!»; Міжнародний конкурс мистецтв ART-ПОРТАЛ; Всеукраїнський художній конкурс «Мальовнича Україна»; Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв «Калинові острови»); решта – наукові конференції різних рівнів (17 міжнародних, 27 всеукраїнських, 6 університетських).

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


На факультеті було проведено понад 13 наукових конференції за участі студентів (Міжнародні: VІІ Морозівські читання «Педагогіка у відкритому освітньо-науковому просторі: сутність, проблеми, майбутнє»; Міжнародний ONLAINE–марафон вітчизняних і зарубіжних дослідників, науковців, освітян, здобувачів вищої освіти та наукових ступенів, педагогів-практиків «Дошкільна освіта в епоху постмодернізму: європейський досвід, інноваційні практики». Всеукраїнські: IX Всеукраїнська науково-практична студентська інтернет-конференція «Науковий простір студента: пошуки і знахідки»; Освітні системи: ретроспектива, інноватика (до 100-річчя Всеукраїнського науково-методичного журналу «Рідна школа»); Віртуальний Івент-центр кафедри педагогіки. Творча зустріч з актрисою театру і кіно Р. Зюбіною; Віртуальний Івент-центр кафедри педагогіки. Івент–майстерня «Україна очима Грубичів». Університетські: Звітна науково-практична конференція студентів НПУ імені М.П. Драгоманова «Освіта і наука – 2022»; Міжкафедральний навчально-методичний семінар «Академічна доброчесність як запорука якісної професійної підготовки студентів»).

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


У 2022 році кафедри нашого факультету багаторазово виступали співорганізаторами наукових заходів за запрошеннями інших ЗВО України (Міжнародна науково-практична конференція «Психологічний супровід особистості в умовах сучасних викликів постмодерного суспільства: теоретичні засади та прикладні аспекти», Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет», м. Дніпро; Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція молодих науковців та студентів «Розвиток особистості молодшого школяра: сучасні реалії та перспективи», 27-28 жовтня 2022 р., м. Івано-Франківськ; І Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Освіта ХХІ століття: аксіологічний вимір», 02 грудня 2022 р., м.Нікополь; Всеукраїнській науково-практична конференція «Психолого-педагогічний і соціальний супровід дитинства в контексті сучасної парадигми освіти», кафедра дошкільної освіти, Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет», м. Дніпро; Міжуніверситетська науково-практична конференція «Партнерство в освіті та соціальній роботі: сучасні виклики та перспективи», 22 лютого 2022 р., м. Хмельницький (онлайн).

 

Студенти нашого факультету взяли участь у 5-ти виставках (Виставка «Рідний край», галерея Лаунж; Виставка дипломних робіт студентів кафедри, арт-простір СКЛО; Електронна виставка «Соломія Крушельницька (до 150-річчя від дня народження)»; Електронна виставка «Українське козацтво в джерелах фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського»; Виставка абстрактного живопису, НПУ імені М.П.Драгоманова).

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


У 2022 році студентами факультету підготовлено та надруковано більше 266 наукових публікацій. З них більша частина публікацій у наших збірниках (Науковий простір студента: пошуки і знахідки (ч. 1): матеріали VIII Всеукраїнської науково-практичної студентської інтернет-конференції (28 березня 2022 року): збірник тез. Київ: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2022. 492 с.; Науковий студентсько-аспірантський часопис «Історико-педагогічні студії», НПУ імені М.П. Драгоманова / гол. ред. Н.М. Дем’яненко. Київ: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2022. Вип. 15-16; Збірник тез учасників Міжнародного ONLINE–марафону вітчизняних і зарубіжних дослідників, науковців, освітян, здобувачів вищої освіти та наукових ступенів, педагогів-практиків «Дошкільна освіта в епоху постмодернізму: європейський досвід, інноваційні практики». (27-29 вересня 2022 року, м. Київ, Україна). Київ: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, 2022. 208 с.; Освіта і наука – 2022: Матеріали звітно-наукової конференції студентів та аспірантів 10-16 травня 2022 року (дистанційний формат). Зб. наукових праць. К: НПУ імені М.П.Драгоманова. с. 1260 с.).

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1


Діяльність НТСА:
- Науковий захід до Дня захисників та захисниць України. Проводився 14 жовтня у форматі флешмобу під назвою #Вдячні_за_можливість_творити_та_досліджувати. Мета цього заходу була спрямована на усвідомлення того, завдяки кому ми зараз маємо можливість займатися наукою, творити та досліджувати.
- 21 жовтня у День академічної доброчесності НТСА Педагогічного факультету проводило опитування, щодо знань змісту поняття «академічної доброчесності» та особливостей її дотримання на практиці. Загалом, було запропоновано 10 запитань. Опитування проводилося на базі платформи Всеосвіта і завершувалося отриманням сертифікату, який система генерувала самостійно, відразу після відправлення відповідей респондентом. У опитуванні взяли участь більше 150 учасників. На цьому заходи до Дня академічної доброчесності не завершувалися і 24 жовтня було розміщено інформаційний буклет, де можна було відшукати відповіді на запитання опитування.
- Проведено заходи до Дня прав людини. Створено відеоролик та інформаційні листівки.
- Членами НТСА також було оновлено інформацію на сайті факультету про склад товариства та підготовлено індивідуальні ПОРТФОЛІО-презентації про його членів.
- Окрім цього усього, НТСА постійно інформує студентів через соціальні мережі про наукові заходи, які плануються, і, за потреби, допомагає готувати матеріали для них.
- Цього року спільно з Радою молодих вчених Державної науково-педагогічної бібліотеки В.О. Сухомлинського готує спільний захід про можливості on-line бібліотеки, як джерельної бази для наукових досліджень та планує проведення Всеукраїнської конференції.

 

вр пф уду нттса 1.03.23 1вр пф уду нттса 1.03.23 1

 

Отже, члени Вченої ради заслухали та обговорили виступи дововідачів, схвалили роботу кафедри практичної психології та діяльність Наукового товариства студентів і аспірантів факультету, а також ухвалили відповідні рішення.

 

Різне.

У різному слухали про рекомендацію до друку рукописів: Коваль Т.В. Технології інклюзивного навчання у початковій школі. Методичні рекомендації для студентів спеціальності 013 "Початкова освіта". К.: УДУ імені Михайла Драгоманова, 2023. 55 с.; Саюк В.І. Курсова робота: методичні рекомендації для студентів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки. Київ: Вид-во УДУ імені Михайла Драгоманова, 2022. 40 с.; Верьовкіна Ж.Л., Матвієнко О.В. Особливості організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами (Алгоритм дій керівника ЗЗСО для створення інклюзивного класу). Київ: Міленіум, 2023. 67с.