Круглий стіл «Взаємодія вищої освіти та ринку праці в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення України»: синергія освіти, науки та оборони
30 квітня 2025 року в рамках місячника науки на Педагогічному факультеті УДУ імені Михайла Драгоманова Кафедра педагогіки спільно з Інститутом вищої освіти НАПН України провели круглий стіл на тему: «Взаємодія вищої освіти та ринку праці в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення України». Засідання проходило у змішаному форматі: в аудиторії 10-4 гуманітрного корпусу університету та дистанційно на платформі Google Meet.
На початку заходу всіх учасників привітав декан Педагогічного факультету УДУ імені Михайла Драгоманова, кандидат педагогічних наук, професор Тарас Олефіренко, наголосивши на проблемах і перспективах впровадження дуальної форми здобуття освіти у ЗВО в умовах війни.
Від Інституту вищої освіти НАПН України до вітального слова доєднався доктор педагогічних наук, доцент, заступник директора з наукової роботи Інституту вищої освіти Юрій Скиба, який у своїй промові виголосив основні механізми забезпечення адаптації освітніх програм відповідно до потреб ринку праці в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення України.
Завідувач кафедри педагогіки Педагогічного факультету УДУ імені Михайла Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор Світлана Кушнірук у своїй доповіді «Трансформація професійної підготовки здобувачів освіти: напрями розвитку та шляхи удосконалення в умовах воєнного стану» розкрила особливості новоствореної освітньо-професійної програми «Захист України» та перспективи працевлаштування майбутніх її випускників на бакалаврському та магістерському освітніх рівнях.
Доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, головний науковий співробітник Інституту вищої освіти НАПН України Ольга Ярошенко ознайомила учасників з інституційними засадами та механізмами організації освітнього процесу в закладах вищої освіти за дуальною формою в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення України».
Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри педагогіки Педагогічного факультету УДУ імені Михайла Драгоманова Наталія Дем’яненко розкрила тенденції контекстно-компетентнісної підготовки в педагогічній магістратурі.
Доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту вищої освіти НАПН України Олена Отич повідомила учасникам про особливості формування інноваційної інфраструктури закладів вищої освіти в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення України.
Важливі теми доповідей у рамках круглого столу були представлені у виступах військовослужбовців та державних діячів. Так, молодший сержант очільниця напряму Навчання та працевлаштування у Службі супроводу 12-тої бригади спеціального призначення «Азов» НГУ Яна Надоліна у своїй доповіді висвітлила досвід Служби супроводу щодо здобуття вищої освіти та допомоги з працевлаштуванням воїнів, а незалежний експерт з питань соціального захисту, реабілітації та реінтеграції військовослужбовців і ветеранів Ольга Ільяш розкрила важливість визнання військового досвіду в системі вищої освіти як шляху формування нової професійної ідентичності. Ці проблеми на сьогодні є досить актуальними як для воїнів, так і для ветеранів війни та їх родин.
У роботі круглого столу взяли участь кандидат фізико-математичних наук, доцент, провідний науковий співробітник Інституту вищої освіти НАПН України Володимир Ковтунець; кандидат філософських наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник Інституту вищої освіти НАПН України Леся Червона; кандидат наук із державного управління, старший науковий співробітник Інституту вищої освіти НАПН України Олександр Жабенко.
Знаковою була участь у роботі круглого столу Голови Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України» полковника Саська Олександра Вікторовича, з яким обговорювалися питання співпраці та майбутнього працевлаштування випускників ОПП «Захист України» УДУ мені Михайла Драгоманова.
Захід пройшов на високому науково-теоретичному та практичному рівні, слугуючи водночас ефективним майданчиком для науково-практичного діалогу між представниками освітньої спільноти, науковцями, військовими та громадськими діячами. Його результати окреслили ключові вектори модернізації вищої освіти та інтеграції військового досвіду в підготовку фахівців майбутнього.
Слава Україні!