You are here:   Home Факультет Структура Кафедри Кафедра практичної психології Оголошення та події кафедри Репортаж про участь факультету в Міжнародному конгресі «Збереження нації у війні: мультидисциплінарний підхід до відновлення. Цивільні. Військові. Діти»

Репортаж про участь факультету в Міжнародному конгресі «Збереження нації у війні: мультидисциплінарний підхід до відновлення. Цивільні. Військові. Діти»

22 лютого 2023 р. у м. Києві за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, у партнерстві із Національною дитячою спеціалізованою лікарнею "Охматдит", Ізраїльською коаліцією травми ITC (Israel Trauma Coalition), Громадською організацією Inter Education, Громадською організацією «Українська асоціація педагогів та психологів початкової, дошкільної та позашкільної освіти» на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся Міжнародний конгрес соціально-психологічної роботи «Збереження нації у війні: мультидисциплінарний підхід до відновлення», присвячений річниці героїчного протистояння українського народу руйнівній безупинній війні в Україні. Організатором зустрічі виступила Волонтерська ініціатива «Therapy of win. Mental aid for Ukrainians».

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Конгрес став майданчиком для обміну безцінним досвідом між вітчизняними науковцями, освітянами, практикуючими психологами, лікарями-практиками та представниками зарубіжної наукової спільноти у подоланні викликів війни у наданні кваліфікованої дієвої та швидкої допомоги постраждалим – цивільним, військовим, дітям – зокрема шляхом підготовки та перепідготовки фахівців галузей освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук за новими методиками та програмами.

 

Відкриття конгресу, приуроченого до роковин широкомасштабної неспровокованої російської агресії, проходило символічно під звуки сирени повітряної тривоги. Захід розпочався хвилиною мовчання для вшанування світлої пам’яті українців, воїнів, мирних громадян та дітей, які загинули унаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

 

Привітала гостей, спікерів, учасників Тарасова Ірина Олександрівна, керівниця ГО «Тherapy of win», громадський діяч, міжнародний аналітик, практикуючий психолог та кваліфікований медіатор, здобувач наукового ступеню PhD. У своєму виступі «Практичні виклики соціальної та психологічної підтримки постраждалих від війни. Мультидисциплінарний підхід їх вирішення» пані Ірина наголосила на питаннях збереження нації і надалі виголошувала свою доповідь англійською.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Зі вступним словом до аудиторії звернулась Микичак Ірина Володимирівна, заступниця Міністра МОЗ України. Пані Ірина Володимирівна розповіла про новий напрям підготовки, нові програми та побудову нової системи відновлення й збереження ментального здоров’я українського народу, який долає неймовірні випробування через шалені навантаження, постійну загрозу життю та здоров’ю, численні втрати, досвід життя в окупації. «Фахівці прогнозують, що війна впливатиме на українців ще впродовж 5-7 років після перемоги, тому вже зараз ми шукаємо дієві рішення, які допоможуть подбати про кожного й кожну, кого зачепила війна», – зазначила Ірина Микичак.

За словами заступниці Міністра МОЗ, надважливу роль у координації зусиль професійної психологічної спільноти відіграє ініційована першою леді Оленою Зеленською Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки українців. Отже питання психічного здоров’я та розвитку служби психічного здоров’я в Україні піднято на якісно новий рівень.

Скоординовані дії з міжнародними партнерами та організаціями, дослідження потреб, стану ресурсів, запозичення досвіду, доказових практик покликані задовольнити необхідність, зокрема у «перенавчанні» фахівців первинної ланки. Адже турбота про психічне здоров’я та відновлення вже сьогодні є запорукою нашого зростання та відновлення після перемоги.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Представниця Міністерства у справах ветеранів України Дейнега Ольга Петрівна, заступниця Департаменту реабілітації та медичного забезпечення і начальник відділу психологічної допомоги, розповіла присутнім про створення гарячих ліній з можливістю безоплатної професійної психологічної допомоги населенню за державні кошти та п’яти телефонів довіри. Пані Ольга у своїй промові звернула увагу на деякі питання надання психологічної допомоги звільненим з військової служби ветеранам та членам сімей таких осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Доповідь Павла Гольдштейна, директора Інтегративної лабораторії болю, науковця University of Haifа (Ізраїль) та представника спільного проєкту України та Ізраїлю "Україна без хронічного болю", була присвячена новій терапії переробки та переосмислення болю на основі нейропластичності людського мозку та розкривала тему «Терапія репроцесингу сигналів небезпеки для українців, які страждають від хронічного болю. Наукове обґрунтування»

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Канцлер Дмитро Шевченко, представник адміністрації Українського Вільного Університету в Німеччині, розповів про політику інтеграції, необхідність спільними зусиллями відстоювати нашу культуру та здійснювати усе необхідне для збереження української ідентичності за межами України. Адже українці, що шукають захисту від агресії рф за кордоном, мають нагальну необхідність у забезпеченні освітніх та культурних потреб вже сьогодні. Український Вільний Університет бачить гостру потребу у забезпеченні дошкільної та шкільної освіти. Про вирішення цих проблем необхідно думати спільно.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про командну роботу молодих фахівців, роботу з дітьми і, перш за все, з сім'єю у презентованій темі «Особливості міждисциплінарного підходу в наданні медико-психологічної допомоги дітям» повідомила учасникам заходу Анопрієнко Олена Василівна, завідувачка Центру медико-психологічної, соціально-реабілітаційної допомоги дітям НДСЛ ОХМАТДИТ МОЗ України, клінічний психолог, кандидат психологічних наук, партнер міжнародного конгресу. Унаслідок руйнівної війни українські діти втрачають своїх батьків, здоров'я, можливості повноцінного існування, позбавлені безпечного середовища. І можливість допомагати один одному стає потужною силою, що дозволяє нам досягати певних результатів завдяки єднанню. Долучення волонтерів до організації свят, інтерактивних заходів, благодійні проєкти сприяють створенню психологічного комфорту. Так лікарня стала прихистком не лише для пацієнтів, а й для наших лікарів. Гострою залишається потреба в інформаційних ресурсах для подальшої взаємодії та обміну досвідом допомоги між фахівцями.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Ірина Тарасова, організатор конгресу та керівниця громадської організації «Therapy of win», звернула увагу громадськості на особливості роботи своєї команди. Волонтерська ініціатива «Therapy of win. Mental aid for Ukrainians» була створена та працює для збереження психічного здоров’я нашої нації, відновлення та підтримки ментального здоров’я та соціальної роботи, координатором якої є Крикунов Юрій. Команда поєднала волонтерів високої професійності з досвідом роботи 10-25 років за спеціальністю – кращих психологів та соціальних працівників, юристів, напутників та медіаторів – задля реалізації ефективності мультидисциплінарного підходу в соціально-психологічній роботі на базі недержавних мобільних бригад, які в перспективі працюють для мультиплікації своєї програми допомоги цивільним та військовому сектору.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про «Доступ до якісної та безпечної освіти в умовах війни» розповіла аудиторії Бабінець Світлана Іванівна, начальник Управління Державної служби якості освіти у м. Києві. Діяльність організації, що працює у Києві впродовж трьох років, зосереджена на здійсненні державного нагляду у сфері освіти. Звіти про результати роботи, а також рекомендації Державної служби якості освіти про те, як закладам освіти працювати в умовах воєнного стану, висвітлені у соцмережах.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Особливу зацікавленість аудиторії  викликав виступ Олександра Гершанова, міжнародного експерта по роботі з травмою, консультанта ООН та Ради Європи, Ізраїльська Коаліція Травми (Israel Trauma Coalition), партнера міжнародного конгресу, про «Першу лінію психосоціальної підтримки для населення». Розроблені протоколи надання першої психологічної допомоги як система кроків та інструментів для надання невідкладної психологічної допомоги людям, які пережили стресові ситуації, травму або кризу. Ці протоколи допомагають швидко визначити психологічні потреби особи та надати їй необхідну допомогу. Вони включають в себе певні кроки та є ефективними інструментами для зменшення психологічної травми та забезпечення надійної підтримки для тих, хто потребує допомоги в складних ситуаціях.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про «Засади російської інформаційної війни проти України» доповів Пітер Дікінсон, науковець Atlantic Council, видавець Business Ukraine, відзначений орденом Президента України за заслуги в період повномасштабної війни.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Команду громадської організації «Українська асоціація педагогів та психологів початкової, дошкільної та позашкільної освіти» представили делегати від Педагогічного факультету Українського державного університету імені Михайла Драгоманова: Матвієнко Олена Валеріївна – заступниця декана, завідувачка кафедри початкової освіти, професор, доктор педагогічних наук; Митник Олександр Якович – завідувач кафедри практичної психології, професор, доктор педагогічних наук; Зінько Оксана Миколаївна – керівниця Соціального проєкту «Разом», доцент кафедри практичної психології, кандидат наук, практикуючий психолог; Євтушенко Ірина Володимирівна – доцент кафедри практичної психології, кандидат психологічних наук; Рашковська Ілона Владиславівна – доцент УДУ ім. М. Драгоманова, кандидат психологічних наук; Губарєва Дар'я Вячеславівна – старший викладач кафедри початкової освіти, доктор філософії; Сенчило Алла Володимирівна – старший викладач кафедри початкової освіти.

 

когрес 22.02.23 спільнокогрес 22.02.23 спільно

 

Досвід практичної роботи, напрацьований роками та змінений й вдосконалений безпековими умовами пандемії та війни, спікери від ГО «Українська асоціація педагогів та психологів початкової, дошкільної та позашкільної освіти» висвітлювали у своїх виступах «Психологічне здоров’я вчителя як основа безпеки освітнього простору», «Техніки забезпечення щасливого дитинства в умовах війни», «Соціальні проєкти та ініціативи спрямовані на збереження психологічного здоров’я нації у війні», «Психологічна допомога особам з інвалідністю», «Профілактика професійного вигорання вчителів під час війни», «Світоглядна функція волонтерської діяльності в контексті військових подій в Україні».

 

когрес 22.02.23 спільнокогрес 22.02.23 спільно

 

З-поміж проєктів ГО «Українська асоціація педагогів та психологів початкової, дошкільної та позашкільної освіти» найбільш затребуваними є «Освітній хаб» для проведення студентами педагогічного факультету в умовах війни пізнавально-розвивальних занять в онлайн-форматі для дітей різного віку, у тому числі й тих, які змушені були виїхати за кордон; створений у 2020 році Центр психологічної підтримки для збереження та відновлення психічного здоров’я дітей і дорослих, постраждалих від активних бойових дій російських окупантів; Курси з перепідготовки та підвищення кваліфікації вчителів та практичних психологів в умовах НУШ.

 

когрес 22.02.23 спільнокогрес 22.02.23 спільно

 

Варіанти вирішення суперечливих нагальних питань бачимо у постійному удосконаленні підготовки фахівців, розвитку корпоративної культури, постійній співпраці, налагодженні гнучких і прозорих зв'язків між організаціями. Розуміємо, що сучасні цивільні психологи мають перенавчатися до рівня військових психологів, щоб поповнити нестачу фахівців, в яких є потреба. Саме тому створено курс "Психологічна допомога постраждалим під час війни" для підвищення кваліфікації волонтерів, психологів та інших фахівців. Для освітян і науковців нашого факультету пріоритетними є питання забезпечення якості освіти, її доступності, безперервності й рівного доступу до навчання для всіх дітей України, особливо в умовах війни, а також належного надання психолого-педагогічного супроводу всім учасникам освітнього процесу, забезпечення просвітницької та консультативної допомоги.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Турова Людмила Олександрівна, кандидат медичних наук PhD, лікар вищої категорії, клінічний генетик, нейрогенетик НМУ ім.О.О. Богомольця, у своєму виступі «Генетика метаболічних катастроф війни» звернула увагу на протиріччя між бажанням молодих фахівців допомагати та наявністю в них необхідної фаховості. Так, в критичних ситуаціях недосвідчені спеціалісти самі потребують допомоги професійних психологів. Пані Людмила поділилась досвідом і запропонувала скористатися вже розробленими дієвими методиками та наголосила на тому, що досвідчені психологи-фахівці як ніколи затребувані сьогодні.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Начальник Центру морально-психологічної підтримки Сил територіальної оборони ЗСУ, підполковник, офіцер оперативно-тактичного рівня управління Домбровський Олег Віталійович у презентованій темі «Система морально-психологічної підтримки в Силах територіальної оборони ЗСУ: нові підходи та методи роботи» звернув увагу на критичну необхідність підготовки громадян, які готові реалізувати своє право на захист Вітчизни, до стійкості та опору, озброєння їх навичками та техніками самостійного подолання стресу. Олег Віталійович продемонстрував готовність до співпраці у пошуку нових методик та шляхів виведення молодих бійців із психо-травмуючого стану. Адже змобілізованість внутрішніх резервів бійців, як підготовлених до опору бойових одиниць, є надважливими для якісного виконання завдань на полі бою, у тому числі для зменшення людських втрат, втрат дорогоцінних ресурсів.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про «Психоемоційну підтримку здобувачів освіти та співробітників Університету в умовах війни. Досвід Психологічної служби КНУ імені Тараса Шевченка» розповіла Лаптєва Галина Іванівна, керівник Психологічної служби КНУ імені Тараса Шевченка, практичний психолог. Пані Галина повідомила про канали психологічної служби КНУ, які працюють 24/7, та проведення інформаційної просвіти серед студентів та викладачів. До перегляду було запропоноване відео, у якому іноземні громадяни ділилися простими звичайними порадами для людей, які не можуть звернутися до психологів з певних причин.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Сукненко Сергій Миколайович (Сергій Величанський), військовий психолог, офіцер Центру МПП (морально психологічної підтримки), має практичний досвід з передової Бахмуту, Харківщини, Ірпеня, виступив із доповіддю про «Повернення в цивільний соціум після бою». Розповів про новий проєкт ЗСУ та створений Центр, що працює лише 2 місяці, та має на меті озброїти бійців навичками та знаннями саморегуляції.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про «Систему допомоги ветеранам» доповів Карачевський Андрій Борисович, керівник Центру психічного здоров’я і травматерапії «Інтеграція», психіатр, психотерапевт, військовий. Доцент кафедри Загальної дитячої судової психіатрії і наркології НУОЗ України імені П.Л.Шупика, кандидат медичних наук. Андрій Борисович навів трагічну статистику американського досвіду про ветеранів, серед яких поранених буде у 4 рази менше ніж тих, хто матиме проблеми з психічним здоров’ям. Наголосив на важливості інформування та просвіти не лише військових, а й усього населення, бути готовими надати першу психологічну допомогу у разі потреби; на необхідності навчання військових лікарів, неврологів, психіатрів, психологів, зокрема надавати ефективну допомогу при струсах мозку; проводити роботу з напрацювання психологічної пружності.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про «Впровадження всеукраїнської програми ментального здоров'я в навчальний процес підготовки військових психологів» розповіла Клімішина Наталія Петрівна, викладач кафедри військової психології та педагогіки ВІКНУ Університету імені Тараса Шевченка. Повідомила про збільшення запиту на військових психологів, вміння надавати своєчасну допомогу, наявність розроблених легких в опануванні ефективних методик та програм з надання подібної підтримки.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Про запит на українську мова та її сучасність говорила Зінченко Олена Миколаївна, головний редактор радіо холдингу ТаврМедіа (HitFm), автор та викладач курсу розмовної української «UKRбезпроблем», у своєму виступі «Мова – код збереження нації під час війни».

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Представниця нашої української молоді в освіті Карина Радченко поділилася своїм досвідом та зачитала власну поезію.

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Модератор заходу Олександр Колесніченко, напутник, помічник у вирішенні кризових та життєвих ситуацій, мотиватор, доповів про «Напутництво – як метод допомоги в поверненні до життя».

 

когрес 22.02.23 спільно

 

Ведучий телеканалу «1+1» Олексій Суханов розповів про складні соціальні питання, що стануть темами у новому ток-шоу «Говорить вся країна». Також пан Олексій відзначив, що такі зустрічі мають велике значення. Так ми змінюємо нашу країну на краще, невеликими внесками, які у сукупності мають велике значення і вагу! Україна понад усе! – це інструкція для кожного нашого дня. Слава Україні Щасливих людей! Слава нашим Героям назавжди!

 

Унаслідок руйнівної війни відбулися кардинальні зміни, які висувають на перший план принципово нові завдання перед системою освіти. Освіта стає стратегічним ресурсом поліпшення добробуту людей, забезпечення національних інтересів, зміцнення авторитету та конкурентоспроможності України на міжнародній арені. Безперервний різнобічний професійний розвиток сучасних працівників будь-якої сфери має відповідати актуальним запитам і викликам сьогодення, а також перспективам відновлення у повоєнний період. Члени мультидисциплінарної команди повинні мати досвід і навички, необхідні для надання кваліфікованої допомоги не лише цивільним та дітям, а й військовим.

Отже, панельна дискусія конгресу об’єднала учасників та спікерів з України, Німеччини, Ізраїлю, Англії та Швейцарії та дозволила визначитися із завданнями щодо комплексного мультидисциплінарного підходу до вирішення суперечливих питань зі збереження та відновлення нації у війні, що триває вже рік в Україні.

 

когрес 22.02.23 спільно